Společně s odbornými partnery na Kutnohorsku používáme ověřené vzdělávací postupy a aktivity a hledáme cesty, jak docílit zlepšení v oblasti vzdělávání. Vše pak následně vyhodnocujeme. Cílem Nadačního fondu Eduzměna je vzniklý model regionální podpory školství následně rozšířit do dalších regionů tak, aby v roce 2030 fungoval na 20 % území Česka.
Know-how projektu Eduzměny se začíná předávat do 4 dalších regionů, konkrétně na Turnovsko, Šumpersko Zábřežsko, Přešticko-Blovicko a Českobudějovicko. Cílem je, aby model regionální podpory vzdělávání fungoval v roce 2030 na 20 % území Česka.
Eduzměna se snaží vzít žáky a studenty ještě více do hry a v rámci programu Pojď to změnit! a žákovských minigrantů je motivuje k většímu zapojování se do dění v regionu.
Začíná fungovat projektová kancelář, která poskytuje konzultační podporu v oblasti dotací školám na Kutnohorsku. Do konce roku 2023 školám pomůže zajistit více než 16 milionů korun.
V mateřských školách se rozvíjí téma podnětného prostředí a dochází k prvním přestavbám interiérů v duchu principů Začít spolu. Jen tento školní rok přestavbou projde díky Eduzměně 8 školek a další se odhodlávají.
Eduzměna nabízí dlouhodobý intenzivní vzdělávací program pro učitele Otevíráme dveře kolegiální podpoře. Ten pokračuje i v roce 2023, kdy zároveň startuje i dlouhodobý program pro vedení škol, nazvaný Ředitelská klubovna.
Se stovkami zájemců o změny ve vzdělávání se Eduzměna opět setkává, tentokrát v parku zámku Kačina. Pořádá také svoji první letní školu na téma „individuální přístup k žákům ve výuce“. Na ni naváže v roce 2023 letní školou na téma „vztahy ve třídě“.
Ve 4 školách probíhá projekt tandemové výuky s cílem ukázat, jak jinak lze ještě učit výchovy a podpořit komunitní roli školy. Jeho vrcholem jsou interaktivnější variace na klasické školní akademie ve Zbraslavicích, Malešově a Uhlířských Janovicích. Řada škol tento model přebírá i další rok.
NF reaguje na válku na Ukrajině. Pořádá setkávání všech regionálních aktérů, kterých se vzdělávání ukrajinských dětí v regionu dotýká, ke sdílení zkušeností a řešení situace.
Startují Minigranty pro Kutnohorsko, jejichž cílem je podpořit spolupráci škol a organizací, zlepšit vztahy na školách a prakticky zapojit žáky do procesu jejich učení. Dosud NF podpořil 48 projektů celkovou částkou 1,5 milionu korun.
Spouští se program Řešíme společnou výzvu, jehož cílem je rozvíjet samostatné aktivity dětí. Dosud jím prošlo 33 tříd z 15 škol.
Do škol vstupuje 11 průvodců – konzultantů, kteří školu na bázi dobrovolné spolupráce provází jejím rozvojem, fungují v roli mentora, ale i podporovatele.
Vznikají metodická centra – setkání, kde se učitelé pod vedením lektora vzdělávají, potkávají se zde s pedagogy stejných předmětů nebo podobného zaměření a sdílí příklady dobré praxe.
Na Kutnohorsku vznikly ve spolupráci s Eduzměnou dva mobilní multidisciplinární týmy Duševního zdraví pro děti, jejichž cílem je podpora psychického zdraví dětí a adolescentů a podpora škol při vzdělávání dětí s psychickými problémy, náročným chováním a speciálními vzdělávacími potřebami.
Online mapováním zjišťujeme skutečné potřeby mezi učiteli, vedením škol, dětmi a rodiči, seznamujeme se i se zřizovateli. Pořádáme online setkání vedení škol. Vznikají první rozvojové plány. Kolem 300 rodičů se připojilo k 7 webinářům na aktuální vzdělávací témata. Otevírá se oborové fyzikální centrum Elixíru do škol. První zástupci z regionu se zapojují do pracovních skupin Eduzměny.
NF reaguje na covid-19 a uzavírání škol. 35 školám pomáhá zajistit technologie pro distanční vzdělávání či metodickou podporu a 9 neziskovým organizacím přispívá na podporu doučování, integrační pobyty, vybavení studijní místnosti na ubytovně atd. Podpora pokračuje i v roce 2021. Celkem NF žákům poskytl 156 počítačů a umožnil jim tak přístup ke vzdělávání.
ORP Kutnohorsko je vybráno pro pětiletý pilotní projekt testování modelu regionální podpory vzdělávání – Eduzměna Kutnohorsko. Zkouší se, co funguje. A to nejlepší se dále rozšíří.
Je založen Nadační fond Eduzměna.