V tomto školním roce se můžete těšit na metodická centra:
Metodické centrum je zaměřeno na podporu psychického zdraví a profesního rozvoje pedagogů MŠ. Jednotlivá setkání v průběhu školního roku se budou postupně věnovat těmto tématům: setkání s vnitřním kritikem, prevence a zvládání syndromu vyhoření, rozlišování emocí u nás samých, rozlišování emocí u dětí, sebepéče a rovnováha mezi prací a osobním životem, tvorba a podpora dobře fungujícího kolektivu. Témata setkání reflektují potřeby pedagogů, o které si řekli v uplynulém školním roce.*
Lektorka: Mgr. Martina Barchánková
Místo setkání: Centrum podpory vzdělávání Kutnohorsko, Kutná Hora
Termíny: Kalendář na webu
*Ve školním roce 2023/2024 se setkání pedagogů z MŠ věnovala tématu logopedie a komunikace, vzhledem k přesahu lektorky a potřebám pedagogů se ve školním roce 2024/2025 budeme zabývat výše uvedenými tématy na podporu osobnostního a profesního růstu.
Metodické centrum probíhá již čtvrtým rokem a je otevřené všem novým zájemcům. Jednotlivá setkání v průběhu školního roku se budou postupně věnovat těmto tématům: integrace učiva do větších celků, individualizace ve výuce a práce s klimatem třídy. Každé setkání bude rozděleno do dvou částí. V první metodické části účastníci v roli žáků prožijí ukázkovou lekci na konkrétní téma, kterou poté projdou z pohledu učitele. Druhá část bude zaměřena na podporu pedagogů pomocí vzájemné skupinové reflexe WANDA, která řeší konkrétní vzdělávací či výchovné problémové situace z praxe.
Lektorky: Mgr. Kamila Burešová, Mgr. Barbora Heřmanová, Mgr. Petra Šubrtová
Místo setkání: Centrum podpory vzdělávání Kutnohorsko, Kutná Hora
Metodické centrum navazuje a rozvíjí formát metodického centra pro rozvoj moderních didaktických forem, které probíhalo ve školním roce 2023/24. Metodické centrum je vhodné nejen pro začínající učitele obou stupňů ZŠ a nižších ročníků gymnázií napříč předměty, účastnit se ho mohou všichni zájemci s chutí dělat svou práci ještě lépe. Setkání budou probíhat v cyklech po třech setkáních, na kterých si účastníci zažijí společné učení v roli žáků, návštěvu konkrétní vyučovací hodiny, její reflexi, společné plánování a přenos do praxe. Témata, která bude možné rozvíjet jsou: stanovování cílů, plánování hodin, popisný jazyk, kladení otázek apod., dle zájmu účastníků.
Lektorky: Mgr. Kateřina Záhubská, Mgr. Kateřina Adami a učitelé z regionu z programu Otevíráme dveře kolegiální podpoře
Místo setkání: Centrum podpory vzdělávání Kutnohorsko, Kutná Hora a ZŠ na Kutnohorsku
Metodické centrum nejen pro dějepis slouží jako prostor pro sdílení dobré praxe a ukázkových lekcí v humanitních předmětech. V centru našeho zájmu bude stát badatelská výuka, činnostní učení, formativní hodnocení a uplatnění metod RWCT (Reading and Writing for Critical Thinking) ve výuce. Na setkání si učitelé zažijí jak roli žáků, tak také společnou přípravu vlastní lekce zaměřenou na zapojení důležitých prvků badatelské výuky a jejich hodnocení. Součástí bude i diskuse, jak postupně zapojovat badatelskou nebo činnostní metodu do výuky.
Lektor: Mgr. David Krop
Místo setkání: Centrum podpory vzdělávání Kutnohorsko, Kutná Hora
Metodické centrum běží už několik let a stále přitahuje nové zájemce. Podporuje učitele, kteří mají chuť učit poutavou a smysluplnou formou, aby žáky fyzika bavila a více se naučili. Metodické centrum je místem inspirace, sdílení a kolegiální podpory, jeho náplň je koncipována tak, aby byla přínosná, prakticky zaměřená a získané poznatky využitelné v praxi.
Lektorka: Mgr. Jana Červená, RNDr. Věra Koudelková
Místo setkání: ZŠ T. G. Masaryka, Kutná Hora
Další informace o tomto centru, přihláškách a termínech najdete na webu Elixíru do škol ZDE.
Metodické centrum je určené pro pedagogy MŠ, 1. stupně ZŠ a další nadšence digitálních technologií, kteří mají chuť zdokonalovat se ve využívání programů, aplikací a dalších pomůcek ve výuce i v osobním životě. Účastníci si mohou vyzkoušet např. tvorbu videa, pracovních listů nebo plakátů, práci s iPadem ve výuce. Program centra zahrnuje i pomoc s orientací v e-mailové schránce, textovém editoru, s vyplňováním tabulky. Nevyhýbá se ani tématu umělé inteligence a jejímu využití ve školství.
Lektorka: Mgr. Gabriela Urbanová
Místo setkání: ZŠ Zruč nad Sázavou, ale je možné se připojit online v režimu hybridního setkání.
Další informace o tomto centru, přihláškách a termínech najdete na webu Elixíru do škol ZDE.
Pobyt venku má pozitivní vliv nejen na zdraví dětí, ale zvyšuje i jejich motivaci k učení a zlepšuje vzdělávací výsledky. Vznik metodického centra reaguje na potřeby pedagogů, kteří se účastnili dvou ročníků Měsíce školních zahrad, které jsme ve spolupráci s dalšími organizacemi realizovali. Ve školním roce 2024/2025 přinášíme 4 tématická setkání, jejichž záměrem je kontinuální metodická podpora učitelů, kteří mají chuť vydat se cestou přesunu výuky do venkovního prostředí. Účastníky čekají praktické náměty, co a jak učit venku, výroba pomůcek, vzájemná inspirace a sdílení s podobně naladěnými kolegy.
Lektorka: Bc. Šárka Mrňáková
Místo setkání: MŠ a ZŠ na Kutnohorsku
V Kalendáři akcí na tomto webu najdete u každého metodického centra přihlašovací formulář nebo informaci, jak se zaregistrovat k účasti. Těšíme se na vás!
Články na tomto webu: