Adaptační kurzy: Nastoupili do nové školy a prožili rok on-line. Teď propast dohánějí.

V září a říjnu jsme podpořili tzv. adaptační programy pro žáky, kteří byli nejvíce znevýhodněni dopadem koronakrize a uzávěrou škol. Uzávěra a z ní vyplývající izolace je pro ně totiž handicapem v dalším vzdělávání.

Žáci, kteří svůj první “vstupní” nebo “přechodový” rok ve škole strávili převážně v on-line výuce neměli příliš šancí zvyknout nový prostor v širším slova smyslu, přijmout ho za svůj, pochopit procesy ve škole, navázat sociální vazby s vrstevníky i pedagogy. Ve zkratce “adaptovat se”.

„V rámci Eduzměny věříme, že je důležité rozvíjet vztahy a bezpečné prostředí, ve kterém se učení odehrává. S tím souvisí jak stav žáků, tak samozřejmě i pracovníků ve škole. Pandemie významným způsobem zasáhla do životů všech a víme, že psychologové začali hlásit nárůst problémů,“ vysvětloval Zdeněk Slejška ve svém komentáři k průzkumu duševní pohody, emocionálního rozpoložení žáků a fyzického a duševního zdraví žáků.*
Zdeněk Slejška
ředitel Nadačního fondu Eduzměna

Ve snaze jim pomoci vyvolala Eduzměna spolupráci se školami a odborníky a podpořila tzv. adaptační programy. Byly určeny pro ročníky nejvíce “poškozené” korona-karanténou tj. druhé, šesté třídy ZŠ, sekundy gymnázií a 2. ročníky středních škol. Své žáky doprovázel vždy pedagog a pedagogicko-psychologický poradce školy.

"Z našeho Fondu pro Kutnohorsko jsme hradili celé programy, lektory a odborníky. Rodiče dětí se podíleli zaplacením stravy, ubytování a jízdného. Pokud se ale někde objevila sociálně slabá rodina, pomohli jsme i tam a uhradili všechny náklady."
Kamila Drtilová
manažerka Eduzměny Kutnohorsko

Děti a dospívající díky tomu strávili prodloužený víkend pod vedením zkušených lektorů Prázdninové školy Lipnice a odborníků z týmů Duševního zdraví pro děti. Společně strávený čas s lehkostí a pod vedením odborníků pomáhal odstranit bloky, seznámit se a otevřít komunikaci. Metodou zážitkové pedagogiky se děti lépe poznají, učí se spolupracovat při řešení náročnějších problémů, domluvit se i respektovat názor druhého.

„Základním pravidlem zážitkové pedagogiky je to, že zážitek nemá smysl v sobě samém, ale slouží jako prostředek k rozvoji, výchově a vzdělávání.”

Některé děti si zatím nedokázaly vytvořit žádné vztahy s ostatními. Zpravidla jde o děti, které mají komplikovanou povahu nebo jsou jinak znevýhodněné, a vytváření vztahů je pro ně problematické i bez situace, kterou nám přinesla epidemie. A ta kvalitu soužití dětí skutečně velmi poznamenala. Na začátku školního roku začaly v kolektivu vznikat nějaké vztahy, ale po měsíci a půl už děti musely zůstat doma,” vypráví o situaci ve třídě a o společném prožívání loňského roku třídní učitel Petr Černý ze Základní škola Kamenná stezka.

V rámci programu byly podpořeny adaptační kurzy pro školy: Základní škola Zruč nad Sázavou, Základní škola Církvice, Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Kutná Hora, Základní škola Žižkov Kutná Hora, Základní škola Jana Palacha, Základní škola T. G. Masaryka Kutná Hora, Základní škola Hůrka Kutná Hora.

CPV logo Kutnohorsko
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.