Centrum postupně vyrůstá z pětiletého pilotního projektu Eduzměna Kutnohorsko v úzké spolupráci s MAP Kutnohorsko. Do centra vstupily v červenci 2023 také dva Týmy duševního zdraví, jejichž vznik Eduzměna podnítila a samostatně pomáhaly v regionu po dva roky. Cílem je zachovat kontinuitu podpory škol, rodičů, dětí a zřizovatelů, včetně jejich napojení na partnery v sociální oblasti a další organizace.
Dosáhnout kvalitativních změn totiž vyžaduje dlouhodobou práci, zapojení všech, kterých se vzdělávání dětí týká, ale i aktivitu ze strany samotného regionu.
Zakládající partneři organizace Centra podpory vzdělávání Kutnohorsko v tuto chvíli jsou Nadační fond Eduzměna a MAS Lípa pro venkov jako nositel projektu MAP Kutnohorsko. V blízké budoucnosti plánujeme přizvat i další místní partnery a CPV Kutnohorsko založit jako samostatnou organizaci.
CPV Kutnohorsko je zároveň pokračováním pilotního projektu Nadačního fondu Eduzměna v tomto regionu. Centrum/centra podpory vzdělávání budou v územích obcí s rozšířenou působností organizacemi, které budou realizovat Eduzměnu na úrovni svého regionu.
CPV Kutnohorsko se skládá z týmu koordinátorů cílových skupin, regionálních průvodců škol a dvou týmů duševního zdraví pro děti a mládež, s podporou administrativní, komunikační a produkční.
Nadační fond Eduzměna se rozhodl vstoupit na Kutnohorsko v lednu 2020.
Předcházela tomu roční přípravná fáze během které bylo vytipováno 8 nejvhodnějších regionů z celého Česka. Snahou bylo vybrat regiony s průměrnými hodnotami, především v oblasti vzdělávacích výsledků žáků a studentů ve srovnávacích testech i vypozorovaných během inspekční činnosti a demografických ukazatelů nezaměstnanosti a rozvodovosti. Kritérium průměrnosti mělo Nadačnímu fondu umožnit později lepší přenositelnost projektu do dalších regionů. Na základě kritérií a setkání ve vybraných regionech bylo nakonec vybráno Kutnohorsko.
Eduzměna na Kutnohorsku realizuje pětiletý pilotní projekt. Společně s odbornými partnery se zde testuje principy, postupy a opatření a hledá tím cesty, jak docílit zlepšení kvality učení dětí a rovného přístupu k němu na úrovni celého regionu. To vše průběžně vyhodnocuje. Cílem Nadačního fondu Eduzměna je model dále rozšiřovat do dalších regionů tak, aby v roce 2030 byl na 20 % území Česka. Právě 20 % území je totiž bod zlomu, kdy se novinka trvale uchytí a stává se středním proudem.
Od března 2023 spolupracuje Nadační fond Eduzměna v rámci projektu Pilot 2.0 s dalšími čtyřmi regiony. Z celkem čtrnácti uchazečů bylo vybráno Turnovsko, Šumpersko-Zábřežsko, Přešticko-Blovicko a Českobudějovicko. Čtyři týmy tedy prochází zážitkovým výcvikem, stážemi a supervizí a společně s Eduzměnou hledají způsoby jak šířit zkušenosti a poznatky z působení na školách a v kutnohorském regionu.
Do Eduzměny se na Kutnohorsku už zapojilo 59 z 61 škol z ORP Kutná Hora. S těmito školami (rodiči, dětmi i zřizovateli) spolupracujeme prostřednictvím průvodců škol Eduzměny i otevřených programů a akcí. Průvodci škol mají zkušenosti s prací učitele či ředitele. Docházejí přímo do škol, jsou v kontaktu s vedením, učiteli, dětmi i rodiči, motivují je k vykročení z komfortní zóny a pomáhají v rozvoji. Unikátní jsou v tom, že se propojují, spolupracují a podněcují ke spolupráci a vzájemnému učení školy na úrovni celého regionu.
Aktivity projektu Eduzměna Kutnohorsko byly rozděleny podle těchto cílových skupin: zřizovatelé, vedení škol, učitelé, děti a rodiče. Každá cílová skupina má svého koordinátora/ku, kter/á je podporuje, pracuje s nimi a zároveň navazuje na práci ostatních koordinátorů/ek. Tyto cíle by měly vést k naplnění vize Eduzměny na úrovni regionu.
Eduzměna Kutnohorsko spolupracuje v rámci projektu s odbornými partnery a partnery v regionu. Od svého počátku se úzce navázala na stávající tým a aktivity MAP Kutnohorsko. A ten spolu s ní do Centra podpory vzdělávání vstupuje. Pro udržitelnost projektu a další posun vzdělávání v regionu je klíčové pokračovat v nastartovaných aktivitách. Zachovat kontinuitu podpory škol, rodičů, dětí a zřizovatelů, včetně jejich napojení na partnery v sociální oblasti a další organizace. Proto projekt postupně získává svou novou identitu jako střední článek podpory vzdělávání na Kutnohorsku, neboli CPV Kutnohorsko.