Přijali jsme pozvání žáků a pedagogů Základní školy T. G. Masaryka Kutná Hora na představení projektu dětí Masaryčka letí do vesmíru:
V rámci programu žáci 6. a 3. ročníku sestaví a vypustí svůj vlastní stratosférický balón a s jeho pomocí pořídí fotografie až z hranic vesmíru. V projektu se třídy propojily a spolupracují spolu.
Celý projekt je podpořen Eduzměnou v rámci Minigrantů pro Kutnohorsko. Jedním z podporovaných témat je totiž aktivizace žáků při učení. A to tento projekt splňuje.
Do organizace se přidaly i děti z 9. ročníku, ve kterém se probírá téma vesmíru, a uspořádaly společné vzdělávání pro mladší spolužáky, kde jim vysvětlovaly základní zákonitosti pohybu vesmírných těles po obloze. Děti se tak učí přímo od dětí, což je velmi hodnotné a efektivní pro obě strany. Jedna si učení upevní a druhá se srozumitelným způsobem naučí něco nového.
Děti spolu s učitelkami vymyslely, jak na pořízení sondy sehnat další peníze – uspořádaly sběr papíru.
Vymyslely k celé akci také logo, vyráběly plakáty, webové stránky a roznesly po okolních ulicích letáky. Samy celou sondu sestaví a z Astronomického ústavu v Praze Libuši vypustí někdy na podzim tohoto roku.
Projekt je popsán na speciálních stránkách, které ve škole vytvořili.
„Zapojují se také rodiče, kteří se nabídli, že dětem pomohou sondu po příletu z vesmíru dovézt. Někteří rodiče se dokonce nechali slyšet, že klidně pojedou až do Polska, kdyby sondu odfoukl vítr. Tomu říkám motivace,“ dodává Monika Seifertová z Eduzměny, která má minigranty na starosti.
Na setkání byli přítomni také rodiče, žáci a zástupci střední průmyslové školy z Kutné Hory. Jedním z nich je například bývalý student této základní školy Kuba Staněk, který je nyní středoškolách a bude mladším kolegům konzultantem.