Církevní školka otevírá pravidelně svoji zahradu rodičům, dětem i přátelům školy

Zahrada Mateřské školy sv. Jakuba ožila začátkem listopadu písněmi, kakaem z kotlíku a světélky. Setkání Otevřená zahrada nabídlo rodičům i dětem možnost strávit příjemný podvečer plný pohody a společných zážitků. „Cílem akce bylo otevřít zahradu rodičům, babičkám, bývalým žákům nebo přátelům školky, aby si mohli prohlédnout místo, kde u nás děti tráví dny, a současně vytvořit příležitost pro budování komunity,“ říká iniciátorka setkání a zdejší učitelka Magda Setničková.

„Moc se nám líbí, jak příjemně zahrada působí,“ říká Jana, jedna z maminek, jejíž dcera začala školku teprve nedávno navštěvovat. „Dcera si na nové prostředí většinou zvyká obtížně, ale tady hned běžela prozkoumávat jednu atrakci za druhou. Je tu také plno zákoutí, kde se člověk může zašít,“ dodává. 

Na zahradě návštěvníky čekalo několik aktivit – rodiče a děti se sešli u ohně, kde se připravovalo teplé kakao, a společně si s kytarou mohli zazpívat oblíbené písně. Když se začalo stmívat, rozzářily se v temnotě louče, které děti s nadšením využily pro objevování skrytých zákoutí zahrady nebo jako osvětlení pro hrátky na novém pískovišti.

Součástí programu bylo také seznámení s nedávnými proměnami zahrady, které školka podnikla v rámci třífázového projektu. „Máme obrovskou radost z nového altánu z masivu, který jsme nedávno dokončili,“ říká ředitelka školy Iveta Neubergová. „Využíváme ho nejen jako venkovní učebnu pro cvičení grafomotoriky a logopedie, ale také při akcích pro rodiče a děti – například se zde podává občerstvení.“ 

Ředitelka dodává, že proměna zahrady altánem uzavřela první ze tří fází, další prvky budou následovat. Do budoucna školka plánuje rozšíření o vyvýšené záhony, lezecké prvky, labyrint z křoví a sochu sv. Jakuba, která bude současně sloužit jako hmyzí hotel.

Setkání na Otevřené zahradě přilákalo zhruba patnáct dospělých a stejný počet dětí. Mezi hosty nechyběl ani místní farář, který se připojil k povídání u ohně. A přišel i tatínek Petr, který žije v Kutné Hoře poměrně krátce, má dvouletou dceru a poohlíží se po tom, kam ji poslat do školky. „Chtěl jsem zažít, jaká je tu atmosféra, a přeptat se, jaké jsou tu šance na přijetí,“ říká a dodává, že z prostorné a vkusně vybavené zahrady je nadšený. 

Právě budování komunit kolem škol se snaží rozvíjet kutnohorské Centrum podpory vzdělávání (CPV), které k Otevřené zahradě finančně a mentorsky přispělo formou rodičovského minigrantu. „Snažíme se podpořit školy ve spolupráci a ve zlepšování vztahů uvnitř školy i v rámci širšího okolí. Tedy aby nepřišli rodiče na školní akci jako k hotové věci, ale aby se aktivně podíleli i na jejím plánování,“ uvádí Eva Kramářová z CPV. „Vyšší důvěra a spolupráce mezi školou a rodinou totiž vytváří pocit sounáležitosti a podporuje komunitní atmosféru, která pak přispívá k bohatšímu vzdělávacímu zážitku pro děti,“ vysvětluje Kramářová. 

Na Otevřené zahradě ostatně hned proběhlo plánování dalšího setkání, které připadá na 28. 11. odpoledne a bude spojeno s vánočním jarmarkem. U ohně rodiče začali spontánně nabízet pomoc a vypadá to, že jedna z maminek například připraví pro všechny zdobení venkovních stromečků. 

Picture of Lucie Römer

Lucie Römer

autorka reportáže