Čím nekrmit bažanta? V krsovické školce prožily děti několik týdnů na téma myslivost. Přidali se i rodiče.

Je půlka listopadu a na koberci v krsovické školce leží vycpaný bažant, hlava kance a skupina chlapců zkouší, komu nejvíce sluší srnčí paroží. Hajný městských lesů Kutná Hora Jan Plávek jim trpělivě vysvětluje, k čemu parůžky zvířatům slouží, a názorně ukazuje vábničkami, jak různou zvěř poznají po hlase. „Tati, pusť už tu písničku,“ tahá ho po chvíli za ruku jeden z žáků. Pan Plávek totiž ve školce není jen „služebně“ – dnešní setkání probíhá v rámci projektu, který má za cíl podpořit spolupráci školky s rodiči. 

Společný zážitek

Za chvíli už školkou skutečně zaduní kapela Markazíni a jejich song „Zalesňovací“ a děti se nadšeně rozeběhnou do rytmu. Do Krsovic přišel pan Plávek v pracovní den a dopoledni zjevně obětoval hodně přípravy. Nad nějakým vzděláváním dětí prý už delší dobu přemýšlel. „Přijde mi, že i když jsou tu děti z vesnice, jsou od přírody často trošku odtržené. Tak jsem byl rád, že se ta příležitost k propojení naskytla,“ říká hajný. „Chtěl bych pomoci v nich podnítit zvídavost v oblasti přírody, zájem o to, co kolem nich žije a roste,“ dodává. 

Jeho přednáška se doplňuje s ochutnávkou různých plodů lesa, kterou pro děti připravila jeho žena Pavla. Děti si mohou například prohlédnout sušené lesní byliny a ochutnat nakládané jeřabiny, smrkový sirup či bezovou šťávu. „Jsem zastáncem zapojování rodičů do školy,“ směje se Pavla Plávková, povoláním stavební inženýrka, zatímco chystá další aktivity – omalovánky či modelování různých zvířecích bobků podle předlohy. Za tímto účelem pro školku připravila několik kilo barevné domácí modelíny. „Byla jsem dřív aktivní v Mense, jsem zvyklá dělat něco pro ostatní,“ říká.

„Hlavním cílem tohoto projektu je nejen prožitkové učení, tedy podílet se na výrobě či zakrmování, ale především přiblížení života a práce člověka, který se o lesní faunu stará celoročně,“ vysvětluje ředitelka školky Jana Šichmanová. A dodává, že školka se dlouhodobě snaží vést děti k lásce k přírodě a tráví spolu hodně času venku, což potvrzují třeba fotky z četných turistických pochodů.

Dnešní dopoledne je součástí dvoutýdenního projektu, který školka realizuje za mentorské a finanční podpory Centra podpory vzdělávání Kutnohorsko (CPV). „Cílem těchto minigrantů je podpořit aktivní spolupráci školy a rodiny. Tedy aby nepřišli rodiče na školní akci jako k hotové věci, ale aby se aktivně podíleli i na jejím plánování,“ uvádí Eva Kramářová koordinátorka minigrantů v CPV. „Vytváří to pocit sounáležitosti a podporuje komunitní atmosféru, která pak přispívá k bohatšímu vzdělávacímu zážitku pro děti,“ vysvětluje Kramářová. 

Šroubovák do ruky místo mobilu

Plávkovi nebyli navíc jediní, kdo se z rodičů v Krsovicích zapojil – na „myslivecké dopoledne“ přišlo i několik maminek a součástí projektu byla tvorba krmelce společně s dalším z tatínků, truhlářem Michalem Ščerbaničem. Dřevo dopředu připravil a pak ho přišel do školky společně s dětmi natřít a stlouct. 

„Jsem rád, když se děti nechají pracovat se skutečným nářadím. Jen ať se to učí, vždyť je to lepší, než aby seděly u mobilu nebo u počítače,“ říká mezi ranami kladivem Ščerbanič. Minigrant nepokryl všechny náklady a část materiálu truhlář i sám věnoval.

A proč byl vůbec v Krsovicích krmelec potřeba? Školka chodí s dětmi každý rok krmit zvířata do blízkého lesa. „Terén je však obtížný a v zimě těžko přístupný,“ popisuje ředitelka Šichmanová. „Po dohodě s myslivci bylo proto zvoleno vhodné místo pro umístění krmelce, kde můžeme lesní faunu pozorovat při pobytu venku prakticky denně,“ doplňuje Šichmanová.  

Poté, co krmelec školka v Krsovicích instalovala, zavítal pan Plávek za dětmi znovu, tentokrát s tématem vhodného krmení pro jednotlivá zvířata. „Nejčastější chybou bývá staré pečivo nebo velké množství jablek,“ jmenuje hajný a dodává, že zvěř toho od nás na zimu zase tolik nepotřebuje. „Je zvyklá i trošičku strádat a když ji překrmíme, tak jí spíš uškodíme,“ varuje. Pečovat o krmelec mají děti v plánu i nadále.  

Od roku 2022 čerpali školy, žáci a rodiče z Kutnohorska v rámci minigrantů Nadačního fondu Eduzměna 1,5 milionu korun. Nabídka prošla v průběhu času několika proměnami. Pro poslední rok pilotního projektu Eduzměny na Kutnohorsku se CPV pokusilo grantovou výzvu ještě více zjednodušit a je stále otevřena. Minigranty je možné využívat do vyčerpání alokované finanční částky a nejzazší termín pro dokončení projektů je 30. června 2025. 

Další informace a kritéria minigrantů najdete na webu CPV. 

Více informací a fotografií z Minigrantu můžete zhlédnout na webových stránkách MŠ.

Picture of Lucie Römer

Lucie Römer

autorka

CPV logo Kutnohorsko
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.