Třída jako z obrázku. Jak se páťáci ze ZŠ Jana Palacha stali designéry vlastní třídy

Šedo-tyrkysové stěny sladěné s policemi a lavicemi, relaxační koutek s knihovničkou, sedacími vaky a koberečkem, basketbalový koš a strom života s otisky rukou dětí a jejich rodičů, tak vypadá nová třída, kterou si navrhli sami páťáci ze Základní školy Jana Palacha v Kutné Hoře. Místnost, která původně sloužila jako skladiště, se díky úsilí dětí, rodičů, třídní učitelky a finanční podpoře školy a komunitnímu minigrantu Eduzměny Kutnohorsko proměnila v novou moderní třídu. 13. prosince odpoledne se všichni sešli, aby tuto osobitou učebnu slavnostně zkolaudovali.

„Když jsem představila ten nápad dětem, byly naprosto nadšené. Začaly ihned samy vymýšlet a kreslit, co všechno by zde chtěly mít. Byla pro mě radost je sledovat. Přínosné bylo také to, že měly možnost zjistit, co je reálné a kolik co stojí. Měli jsme stanovený rozpočet, se kterým bylo potřeba pracovat,“ říká třídní učitelka Olga Tůmová. Ocenila také hlavně snahu více než poloviny rodičů, kteří přišli 9. září na proměně pracovat. „Když nemohl tatínek, přišla maminka nebo babička, vždy se nějak zapojil alespoň jeden člen rodiny, což je úžasné!“

Rodiče pomáhali hlavně s realizací návrhů, společně s dětmi malovali stěny, uklízeli po malbě, sestavovali a instalovali nábytek. „Já jsem hlavně radil,“ říká s úsměvem tatínek jednoho z žáků Roman Lupínek a dodává, že je moc rád, že si děti udělaly vlastní třídu a mají z toho radost. 

Kromě realizace samotné učebny a zapojení dětí bylo cílem projektu také propojení a zlepšení vzájemných vztahů s rodiči. To se, jak se zdá, povedlo. „Hodně špatně se mi teď budou tyto děti opouštět,“ svěřuje se třídní učitelka, která je s dětmi poslední rok a dodává, že mají slíbeno, že v učebně zůstanou až do 9. třídy. „Vědí, kolik je to stálo úsilí a práce, tak si toho snad budou i vážit a o třídu se hezky starat,“ dodává.

Picture of Lucie Musilová

Lucie Musilová

autorka textu