Jak zasadit vaše přání

Dostali jste naše novoroční přání, které je vytištěno na speciálním semínkovém papíru. Ten obsahuje mix semen divokých květin pro včely a motýly a je tedy možné ho zasadit.

Předtím na něj (na zadní stranu) nezapomeňte napsat svá přání! Protože je od nás, mělo by se týkat změny, o kterou nám jde – tedy změny vzdělávání. Vaše přání v tomto ohledu může být i víc konkrétní, může se týkat přímo i vaší školy, dětí, učitelů nebo vás. Nebojte se zamyslet! Máte na to čas až do března, kdy je ideální doba pro zasetí.

I když se to může zdát jen jako hezká metafora, věříme, že dobře funguje, když se každý z nás zamyslí a své myšlenky napíše. A snad každý ví, že aby se přání mohla splnit, je třeba vyvinout nějaké úsilí. Stejně jako rostliny vyžadující pravidelnou péči, stejně tak změna vzdělávání je možná jen, pokud na ní budeme pracovat. Pokud ne, tak přání zůstanou navždy jen „spícími“ semínky. Nedopusťme to.

O mixu divokých květin

Těmito divokými květinami podáváte pomocnou ruku včelám a motýlům. Ti u nás zažívají těžké časy vinou stále mizejících zdrojů potravy. V této pomáhající směsi najdete semínka následujících květin: hledík, zářivka, šatr, kosmatec sedmikráskovitý, chryzantéma, petúnie, tařicovka, nestařec a štěničník. Na zahradě či v parku je nejlepší doba pro setí od března do června. V interiéru od konce března, ale nejpozději začátkem května je musíte přesunou ven, ať z nich včely a spol. něco mají.

Výroba semínkového papíru

Tento papír je 100 % recyklovatelný a biologicky rozložitelný. Ručně ho vyrábějí ženy v Jihoafrické republice a při výrobě nejsou používány žádné chemikálie. Dodavatelem je sociální podnik, který poskytuje trvalé zaměstnání, férové mzdy a školení více než třiceti lidem v místní komunitě. Samotný tisk následně probíhá v Praze na speciálně upravených tiskárnách, aby se semínka nezničila.

Jak zasadit?

1. Navlhčete svůj rostoucí papír 
Nejprve papír důkladně navlhčete, aby byl opravdu mokrý. Díky tomu se papír dobře rozpustí a semínka mohou klíčit.

2. Vložte papír do půdy 
Většině rostlinek se lépe daří venku. Ideální čas výsadby venku je od března do června. Pokud sázíte uvnitř, je také dobré tyto termíny dodržet. Půdu odhrňte, zkypřete a položte na ni rostoucí papír.

3. Papír pokryjte tenkou vrstvou zeminy 
Rostoucí papír přikryjte 1–1,5 cm kvalitní půdy. Semínka tak získají dostatek živin, ochranu a světlo, aby vyklíčily. Pokud papír pokryjete příliš silnou vrstvou půdy, budou semena klíčit méně rychle nebo vůbec.

4. Voda, voda a další voda
Na začátku zalévejte trochou vody určitě každý den, aby papír zůstal vlhký. Nejlepší je použít rozprašovač s měkkou hlavou, aby papír dostával všude stejné množství vody. Konvička s proudem vody může zabránit rovnoměrnému zvlhčení papíru a rovnoměrnému klíčení semen.

5. Slunce a teplo 
Sázejte na světlé a teplé místo – dostatek světla je podstatný hlavně uvnitř. Buďte ale opatrní s místem na plném slunci, zejména v létě. Pak váš papír může vyschnout a semena nebudou klíčit.

6. Trpělivost a láska
Nyní je čas trpělivého čekání. První rostliny vyklíčí do týdne. Moře lásky a pozornosti dávejte nejen semínkům, ale i vyklíčeným rostlinkám. Rostlinky už zalévejte méně než v prvním týdnu.

Zdroj informací o papíru a návodu na zasetí: www.growingpaper.cz