Deváťáci tváří v tvář trhu práce

Na ZŠ Žižkov proběhla během února čtveřice workshopů společnosti Randstad zaměřená na uplatnění na trhu práce. Žáci devátých tříd si interaktivní formou vyzkoušeli kvíz, který je spolu s lektorkami z personální společnosti provedl otázkami, jako od kolika let se smí legálně pracovat, co mohou už teď dělat pro své budoucí uplatnění na trhu práce nebo co vše se jim strhne z hrubé mzdy.

Diskuse se rozjela i na téma, jak se bude trh práce vyvíjet a jaké typy pozic nejspíš nahradí umělá inteligence. „Určitě budeme dál hledat lidi na pozice ve zdravotnictví, službách nebo pro některé manuální činnosti,“ řekla lektorka Michaela Vávrová.

Žáci se dozvěděli i to, jaká je minimální mzda či na jakých pozicích, které jsou dobře placené, je nedostatek kandidátů. „Svářeč, elektrikář,“ jmenovala lektorka Renata Vršecká. Účastníkům se dostalo i praktických rad, třeba že mají mít vždy, i na brigádě, podepsanou smlouvu, a že je nikdo do 18 let nesmí nutit pracovat v noci. Setkání proběhla ve spolupráci s Nadačním fondem Eduzměna.

Picture of Lucie Römer

Lucie Römer

autorka textu