Co teď s elektronickou spisovou službou?

Přinášíme vám tipy, nápady a poukazujeme na úskalí, co dělat v souvislosti s blížícími se povinnostmi týkající se elektronické spisové služby. Určitě vám pomohou.

Informace o aktuálním stavu elektronické spisové služby (eSSL), která se týká všech základních škol v České republice.

Jak jistě víte, od 1. 1. 2026 bude povinné vést spisovou službu v elektronické podobě, což přináší řadu výhod, ale také výzev.

Jednou z největších nejasností je, zda bude nutné systémy eSSL atestovat Ministerstvem vnitra, které je pověřeno dohledem nad elektronickými systémy spisových služeb. Zatím není známo, jaké budou podmínky a kritéria pro atestaci, ani kdy bude zahájena. Proto doporučujeme vyčkat s výběrem a pořízením systému eSSL, dokud nebude tato otázka vyřešena.

Dalším nevyjasněným bodem je, jaké budou požadavky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) na systémy eSSL pro školy. MŠMT je totiž povinné stanovit závazné standardy pro vedení spisové služby ve školství, které budou respektovat specifika školského prostředí a zabezpečí ochranu osobních údajů žáků a zaměstnanců. Zatím však MŠMT nezveřejnilo žádné konkrétní informace o tom, jak budou tyto standardy vypadat a kdy budou platit.

Vzhledem k těmto nejistotám je možné, že se na vás obrátí různí prodejci systémů eSSL, kteří vám budou nabízet své produkty a služby. Nenechte se však zlákat rychlými a levnými řešeními, která nemusí splňovat všechny požadavky a normy pro elektronickou spisovou službu. Raději počkejte, až budou jasné podmínky pro atestaci a standardy pro školy, a pak si vyberte systém eSSL, který bude nejlepší pro vaši školu.

Pokud máte jakékoli dotazy nebo potřebujete poradit s elektronickou spisovou službou, neváhejte nás kontaktovat. Budeme vám rádi nápomocni.