Vlivník Kovy a jojer Kroutil v knihovně – 30 pod 30 live!

Rozjet vlastní fotokoutky, lepší tréninky basketu, školu hry na flétnu či pořádání soutěží v jízdě na dirt bike – nápady na vlastní projekt se to v pátek 10. 3. v městské knihovně jen hemžilo. Středoškoláci měli na brainstorming skutečně exkluzivní mentory, do Kutné Hory za nimi na akci 30 pod 30 live! přijeli youtuber Kovy a podnikatel s joji Václav Kroutil. 

„Je tu někdo, kdo přemýšlel, že by se chtěl živit podnikáním?“ odstartoval svůj workshop jojer Kroutil. V zaplněném sále se nesměle zvedly tři ruce. To ale mistra Evropy v jojování neodradilo a svižně asi třicet studentů místních středních škol provedl byznysovými kroky od odhalení své vášně, přes vyhodnocení rizik, až po realizaci a propagaci projektu. V závěru došlo i na konzultace jejich nápadů. „Chtěl bych, abyste si odnesli, že podnikat se dá úplně v čemkoliv,“ shrnul třicátník. „Když jsem to dokázal já, s jojem, zvládnete to i vy,“ dodal.

Protože žijeme ve světě, kde se věci mění stále rychleji. Řada z vás bude dělat povolání, která ještě ani neexistují.

Ve vedlejším sále paralelně vyprávěl influencer (jak sám říká, vlivník) Kovy další skupině středoškoláků, jak se z parodií prasátka Peppy a Haliny Pawlowské stal jedním z nejúspěšnějších českých youtuberů, kteří zábavnou formou zprostředkovávají mj. i politická témata. Sdílel, jak překonával strach, když si poprvé sedl před kameru, jak předchází repete syndromu vyhoření či jaký byl nečekaný přínos jeho stěhování do USA. Celou přednáškou se nesla výzva překonávat svoji komfortní zónu. „Protože právě, když máme pocit, že se chystáme na něco, z čeho máme strach, nás většinou čeká nějaká zkušenost, co nás něco naučí a díky které se staneme sebevědomějšími,“ řekl. Na jen o 8 až 10 let mladší posluchače apeloval, aby se nebáli dělat chyby a experimentovat. „Protože žijeme ve světě, kde se věci mění stále rychleji. Řada z vás bude dělat povolání, která ještě ani neexistují,“ řekl s tím, že i jeho pracovní dráha koneckonců kopíruje tuhle skutečnost.   

Karel (Kovář) alias Kovy i Václav (Vashek) Kroutil jsou součástí žebříčku úspěšných lidí časopisu Forbes 30 pod 30. Do Kutné Hory přijeli na pozvání Nadačního fondu Eduzměna, který celý večer pořádal společně s žáky a studenty ze všech kutnohorských středních škol. Ti akci významně zajišťovali produkci, obsah i propagaci, komunikovali s mluvčími a Václav Rippl a Karolína Vilímová ji také sami moderovali. „Cílem bylo podpořit mladé lidi, aby se nebáli dělat více svoje vlastní projekty a inspirovat je těmito úspěšnými lidmi,“ shrnuje koordinátorka setkání Monika Seifertová z Eduzměny. Akce byla výjimečná i tím, že na ní spolupracovali gymnazisté se studenty „průmyslovky“ i zástupci ze SOU/SOŠ. Právě to ocenila například učitelka Lucie Lánská ze SOŠ. „Jsem moc ráda, že se studenti poznají s kolegy z jiných škol,“ řekla.

Jsme připraveni studentům s jejich projekty pomoci. Chceme, aby jejich hlas byl slyšet.

Akce by každopádně neměla skončit jen „VIP selfíčky“. Nyní mají středoškoláci možnost čerpat od Eduzměny minigranty ve výši celkem 100 tisíc korun právě na svoje vlastní projekty. Dočkáme se v Kutné Hoře nového školního podcastu? Výletů za regionálními vinaři? Sejdou se studenti u kulatého stolu s učiteli a budou diskutovat o metodách vzdělávání? Nechme se překvapit. „Jsme připraveni studentům s jejich projekty pomoci. Chceme, aby jejich hlas byl slyšet,“ dodává koordinátorka pro děti a mládež Eduzměny Klára Kolmanová.

Jisté je, že studenti z akce odcházeli nadšení. „Přemýšlíme teď nad tím, jak zařídit nové basketbalové tréninky,“ shodli se Michal a Matěj. „Jak Kovy mluvil o cestách do zahraničí, bylo úplně nejlepší,“ usmívala se středoškolačka Lucie. „Podařilo se mi načerpat energii se sám do něčeho pustit,“ odcházel do nočních ulic Kutné Hory gymnazista Matěj. 

Picture of Lucie Römer

Lucie Römer