V Uhlířských Janovicích byli Opět spolu a trochu jinak

Po dvouleté covidové pauze se na půdu ZŠ Uhlířské Janovice s koncem roku vrátila „školní akademie“. Tentokrát ale v trochu jiném kabátu. Celodenní akce Opět spolu, realizovaná za podpory Eduzměny, se nesla v duchu divadelních, hudebních a sportovních vystoupení a nejrůznějších workshopů. Návštěvníci si mohli vyzkoušet parkour, opéct si buřty, bubnovat, projít se na slackline nebo žonglovat. Nechyběl ani dětský koutek pro ty nejmenší.

„Sál Kooperativa, kde akademie tradičně probíhala, už nefunguje,“ vysvětlila změnu tradičního dějiště ředitelka školy Dana Bohatcová. Akce se tak letos za účasti několika set lidí konala přímo ve škole a její krásné zahradě. Děti a rodiče se shodli, že v sálu Kooperativa více vynikly tradiční disciplíny jako recitace, celkově se ale autorka těchto řádků mezi nimi nesetkala s nikým, kdo by měnil a měl chuť vrátit se na konci června 2023 do čtyř uzavřených stěn. „Při klasickém pojetí akademie každý stejně čekal hlavně na to vystoupení svého dítě a dlouhou chvíli před ním si lidé často krátili povídáním, což pak rušilo. Za přesun do prostoru a ven jsme jen rády,“ říká Lenka, jedna z maminek. „Tady si každý jde za tím, co ho nejvíc zajímá, je to uvolněnější, příjemnější,“ dodává její kamarádka Ilona. Změnu si pochvaluje i sboristka Štěpánka. „Já jsem hlavně ráda, že zase vůbec koncertujeme, za covidu mi ta vystoupení strašně chyběla,“ vzpomíná. „No a v té hale bývalo teplo, venku je líp,“ směje se a jedním okem sleduje přemety, které právě vrhají její spolužáci, kteří prošli párovou výukou tělocviku a teď předvádějí, co se naučili z parkouru.

Ze spolupráce školy se společností Streets4Kids, která se podílela i na párové výuce tělocviku, totiž vzešel nápad pojmout nejen školní hodiny, ale i letošní slavnost interaktivněji a více v pohybu. „Chceme, aby děti do školy chodit nejen musely, ale i chtěly a pokud možno chodily s radostí,“ shrnul misi průvodce školy za Eduzměnu Vítek Jezbera. Změnu ocenil i Pavel, jeden z tatínků. „Děti jsou jinak pořád zalezlé u počítače, jsem rád, že je letošní slavnost tak živá a na zahradě,“ říká s tím, že on sám si nejvíc užil chemické pokusy.

Fotogalerie a video:

autor textu Lucie Römer, foto Jiří Coubal