V Křeseticích padaly odvážné otázky, děti se proměnily v novináře

„A paní hejtmanko, jakou změnu jste udělala?“ „Co si myslíte o stavbě rychlodráhy?“ „Chcete zlepšit recyklaci plastů?“ „Jaký názor máte na YouTube?“ „Styděla jste se poprvé před kamerou?“ Školní tělocvičnou padaly odvážné otázky. Z dětí se stali novináři, kteří se předháněli o slovo. Speciální tiskovou konferenci s hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou jsme uspořádali v Základní škole Křesetice právě proto, aby byl jejich hlas slyšet.

Děti reagovaly velmi spontánně. Čtvrťák Fabián pak zaskočil hejtmanku svými znalostmi o recyklaci plastů. „Bylo vidět, že to neměl připravené. Když jsem se ho zeptala na jeho názor, byl naprosto relevantní. Z tohoto budu žít celý další týden,“ řekla Petra Pecková. Role se pak obrátily a hejtmanka a její radní Milan Vácha se ptali dětí, jak přežily lockdown a co bylo pro ně nejhorší. „Už mě z online výuky bolela hlava, nedokázala jsem se dívat do obrazovky, tak jsem se musela dívat z okna,“ přiznala jedenáctiletá Berta. Její spolužačka si naopak lockdown užívala: „Mohla jsem být více s rodinou.“ 

Podle ní se zde projevilo i to, že škola s dětmi pracuje jinak. Velmi jim prospěla příprava s bývalou paní starostkou, kde si mohli interview vyzkoušet. 

Martina Kopecká