Kutnohorsko navštívili experti z Pilotu 2.0

Náš pětiletý pilotní projekt se na Kutnohorsku přehoupl za svoji polovinu a začátkem roku začal předávat zkušenosti do dalších čtyř regionů. 1. listopadu navštívili Kutnou Horu jejich zástupci.

Osmičlenná skupina složená z pedagogů a zástupců Místního akčního plánu (MAP), Místních akčních skupin (MAS) a radnic si prohlédla Církevní mateřskou školu sv. Jakuba, kde se setkali i s její ředitelkou Barborou Křivohlavou. „Nadchlo mě, že se tu skutečně myslí na potřeby dětí, a ne na prvním místě učitelů, což bohužel není pravidlem,“ sdílela své dojmy jedna z účastnic a nadšeně ukazovala například na funkční dětskou kuchyňku s tekoucí vodou.

Došlo i na prohlídku školkové zahrady, která prochází rozsáhlou přestavbou. Po inspiraci cestami svatého Jakuba zde vznikl například poutnický přístřešek a v plánu je „písečná poušť“ či „městečko“. Hosté obdivovali třeba dřevěné hnízdo nebo lezeckou stěnu a velmi se zajímali o zapojení rodičů, kteří pomáhají zahradu budovat i vlastními silami.

Poté se skupina setkala s průvodci Eduzměny na školách, s ředitelem kutnohorské kanceláře Eduzměny Ondřejem Matějkou a s Martinem Hujerem, zástupcem Výboru partnerství Eduzměny a starostou Zruče nad Sázavou.

Čtyři vybrané regiony, Turnovsko, Šumpersko-Zábřežsko, Přešticko-Blovicko a Českobudějovicko, dostávají nyní zvláštní podporu v oblasti vzdělávání. Jejich zástupci procházejí zážitkovými vzdělávacími setkáními, odbornou podporou a právě stážemi na Kutnohorsku.

V Kutné Hoře zároveň Eduzměna pracuje na založení Centra podpory vzdělávání pro Kutnohorsko, které má poskytovat systematickou podporu vzdělávání v regionu, zejména školám, ale i všem dalším aktérům, kteří mají vliv na vzdělávání, po ukončení pětiletého pilotního projektu.

Picture of Lucie Römer

Lucie Römer

autorka textu