Kámoši i mimo učebnu. Patroni v Uhlířských Janovicích pomáhají s přestupem do 1. třídy

„Jé, páťáci už jdou,“ zašumí to nadšeně hloučkem předškoláků a několik dětí se rozeběhne obejmout starší kamarády. Díky projektu Patroni navázaly děti z Uhlířských Janovic nejedno přátelství.

Na začátku bylo přání pedagogů z janovické přípravné třídy usnadnit dětem nástup do 1. třídy. A také otevřenost páťáků a jejich učitelky Lucie Feterové vyzkoušet něco nového. To vše se potkalo s nabídkou Nadačního fondu Eduzměna na udělení minigrantů, které jsou mj. právě na usnadnění přechodu mezi stupni školy určeny.

Děti z 5. A se samostatně či ve skupině staly pro jednotlivé děti z přípravky na celý školní rok parťáky. Provedli je po škole a formou scének jim ukázali, co se ve škole dělat má, a co ne. Oslavili společně například Halloween i Vánoce, pekli perníčky, vzájemně se navštívili ve třídách. 

Páťáci si také připravili pro své parťáky výuku a vyrazili společně na exkurzi na farmu Bláto. „Tam jsme například měli po exkurzi vyplnit pracovní list, který popisoval výrobu sýra. Dělali jsme to společně,“ vzpomíná páťačka Veronika.

Jako poděkování si závěrem května, na devátém společném setkání, připravily naopak děti z přípravky spolu s jejich pedagožkou Ivou Michalovou „pasování na patrony“. Naučily starší děti písničku „5. A. se loučí“, kterou Michalová nejprve otextovala a s přípravkou secvičila.

„Bavilo mě, když nás přípravka vzala k sobě do třídy a ukázali nám, jak luští „ranní zprávu“ – vzkaz namalovaný na tabuli v obrázcích, který jim napovídá, čemu se ten den budou věnovat,“ říká páťačka Veronika. 

„Mám teď ve škole několik kamarádek, což je super,“ dodává Maruška z přípravky s tím, že ji nejvíc bavilo společné tvoření s páťáky, například hraní s modelínou.

Mladší děti si pro své patrony také přichystaly přáníčka a připravily jim špalír, na jehož konci je ošerpovaly a obdarovaly drobnými dárečky.

V závěrečném kruhu, kde děti projekt hodnotily, se opakovala slova jako „naučili jsme se víc starat o mladší děti“ či „naučili jsme se víc spolupracovat“.

„Zkusili jste si i učit a viděli jste, že dobře se připravit a udržet pozornost žáků stojí učitele mnohdy spoustu energie,“ sdílela svoje dojmy Michalová a přiznala, že do projektu vstupovala i s určitými obavami. „Bála jsem se, zda páťáky, puberťáky, nebudou malé děti nudit. Ale vy jste se jich krásně ujali. Viděla jsem, že vaše přátelství fungovalo i mimo výuku, na chodbě, v jídelně nebo i mimo školu. Děkuji,“ dodala. 

Projekt Patroni podpořil Nadační fond Eduzměna 28 tisíci korun v rámci minigrantů. Na jeho základě vznikne také metodické video a učitelé zvažují pokračování spolupráce přípravky a vyšších tříd, která může usnadnit přechod na další stupeň školy, i příští rok.

Picture of Lucie Römer

Lucie Römer

autorka textu