I děti z Ukrajiny mají nárok na prima prázdniny

Výlety do přírody, malování, táboráky či spaní v tee-pee. Prázdniny k zážitkům vybízí. Pro mnoho ukrajinských rodin jsou ale mimo jejich finanční možnosti. Proto se Nadační fond Eduzměna, který v oblasti vzdělávání koordinuje dárce pro ukrajinské uprchlíky, rozhodl donory i na podporu kroužků a táborů nasměrovat.

V rámci projektu Darujeme kroužky dětem, vedeného pod hlavičkou České rady dětí a mládeže, mohou rodiny uprchlíků získat příspěvek na školy v přírodě či letní tábory. Nadace České spořitelny se zároveň rozhodla prostřednictvím Eduzměny podpořit několik konkrétních letních aktivit pro děti uprchlíků na Kutnohorsku, kde probíhá pilot nadačního fondu. 

Žonglování, vyrábění loděk, řádění v potoce, hudební dílna či akvarely. To vše si začátkem července vyzkoušelo 15 ukrajinských dětí v rámci prázdninového týdenního programu Via arte week. Zatímco si účastníci ve věku 5–12 let pět dní užívali nejrůznějších workshopů, mohli jejich rodiče odpočívat nebo pracovat. „Byl to zatím nejlepší týden prázdnin, bavily mě hlavně různé míčové hry,“ říká dvanáctiletá Liza. „Byl to první týden od mého příchodu do Česka, kdy jsem měla trochu času pro sebe, moc děkuji,“ hodnotí to Nataliya, jedna z maminek. „Tu pomoc vítám tím spíš teď, když se změnila míra podpory lidí z Ukrajiny. Pro mnohé z nás je teď finanční situace obzvlášť složitá,“ dodává další maminka, Olena. 

Podpořit se chystáme i exkurze dětí a jejich rodičů z Ukrajiny, cílené na poznávání Česka. Podobně jako spolek Via arte, i dobrovolníci z Křesťanského společenství Kutná Hora dlouhodobě pomáhají lidem přicházejícím z válečného konfliktu přijít na jiné myšlenky a zorientovat se v české kultuře a historii. Doposud podnikali výlety čistě dobrovolně a nemohli si dovolit žádný vstup do hradu či na výstavu. „Nyní se díky podpoře podívají i do interiérů a dozví se o české historii dalších míst,“ říká Monika Seifertová, která v Eduzměně Kutnohorsko koordinuje rovné příležitosti ke vzdělávání. „Během výletu si také procvičují konverzaci v českém jazyce,“ kvituje. 

Díky podpoře donorů zároveň pomáháme potřebným, nejen ukrajinským dětem s platbou celoročních kroužků. Na podzim 2022 jsme pomohli rozjet projekt Darujeme kroužky dětem, který nyní administruje Česká rada dětí a mládeže (https://www.darujemekrouzky.cz/). Koncem srpna se chystáme spustit novou výzvu – sledujte web projektu.