Děti ze sousedství představily svoji vizi školy bez bariér

Dobré jídlo, živá hudba, spousta aktivit a přátelská atmosféra – i tak by šlo v krátkosti popsat letošní Zažít město jinak, které proběhlo v sobotu ve Vladislavově ulici v Kutné Hoře.

Téma již třetího ročníku bylo “bez zábran a bariér”. V jeho duchu se podařilo pořadatelům a zúčastněným vytvořit jedinečnou sousedskou slavnost, kterou nezmařil ani silný déšť v odpoledních hodinách. I přes něj totiž zábava plála, spolu s ohnivými špalky a vystoupením hudebníků, dál.

Kutnohorský tým Eduzměny nemohl na této sousedské akci chybět. Naším cílem bylo potkat se s rodiči a s dětmi, pro které jsme měli připraveny pracovní listy na téma “škola bez bariér”. Děti i dospělí mohli výtvarnými technikami popsat, jak by si takovou školu představovali a koho nebo co by v ní chtěli mít. Měli také možnost popsat nebo nakreslit svého ideálního učitele a děti odpovídaly na otázku, co by chtěly slyšet, když se jim ve škole něco nepovede nebo udělají chybu.

Nápadů a podnětů bylo opravdu hodně a děti neměly pro svou fantazii žádná omezení. Na výkresu se tedy objevil i bazén a skluzavka ze střechy školy. Téměř na žádném ale nechyběla usměvavá a milá paní učitelka nebo vtipný učitel, respektující a partnerské prostředí a to, že mohou být děti samy ovlivňovat svůj proces učení. Důležitou úlohu plnily také popisky reakcí na chybu a hodnoty, které by měla škola reprezentovat. Některé děti nakreslily a popsaly svou školu, kterou navštěvují, z čehož máme opravdu radost a byly bychom rádi, kdyby takových škol jen přibývalo.